Грамотне освітлення квартири

світло

Проектування освітлення квартири або окремої кімнати – важливий елемент дизайну. Від грамотного розташування джерел освітлення залежить сприйняття всього приміщення в цілому. Вдалі варіанти проектування зможуть виділити плюси інтер’єру і створити новий вид кімнати, коли як невірне розміщення ламп і світильників можуть зіпсувати навіть самий ефектний дизайн.

Можна до безкінечності сперечатися про те, як правильніше назвати цю область проектування інтер’єру: світловий архітектурою або дизайном. Правильно і те й інше назва, так як і архітектура і дизайн в даному випадку вирішують одну з головних завдань – організацію комфортного для проживання простору.

Архітектура виконує композиційну завдання: за допомогою різних джерел світла (спрямованих, прихованих або розсіюють) створити відчуття нового просторового рішення інтер’єру, виділити головне, поставити потрібні акценти. Дизайн же, скоріше, вирішує конструктивну і естетичну проблеми: якими мають бути форма світильників і джерел світла, їх колір і просторові характеристики, а також технологія і матеріали, що використовуються для їх виготовлення.

Ось з цих двох позицій ми і розглянемо, як можна вирішити проблему світла в інтер’єрі.

За допомогою світла ми можемо організувати потрібне для нас простір. Але спочатку необхідно зрозуміти, що ми хочемо отримати в результаті. Наприклад, якщо ми маємо невелику по площі і висоті квартиру, звичайно леї, нам хочеться зробити її просторіше. Розсунути стіни або підняти стелю ми не в змозі, залишається використовувати ілюзорні особливості кольору і світла. Таку можливість надає нам приховане світло.

Прихований світло

Якщо немає необхідності міняти розміри простору приміщення, а хочеться тільки внести в нього відчуття легкості природного освітлення, то тут знадобиться приховане світло з більш природним спектром, наприклад від галогенних світильників: їх рівномірний розподіл по всій довжині карниза, стелі або стіни, куди вони будуть заховані , допоможе досягти ефекту зливаються в єдину лінію потоків світла.

Модний нині прийом підсвічування підлоги теж з ряду прихованого світла. Світильники розташовуються в заглибинах нижче рівня підлоги і закриваються скляній протиударною плиткою. При цьому виникають дивні ілюзії невагомості і ширяння, ефемерного простору, відриву стін від підлоги, або утворюється світлова перешкода для просування. Такі прийоми при грамотному їх використанні допоможуть створити індивідуальний і неповторний інтер’єр будинку.

Крім створення архітектурних ілюзій, приховане світло використовується як постійний елемент інтер’єру в приміщеннях, що вимагають рівномірної освітленості, наприклад в кабінетах. У спальних кімнатах застосування м’якого, рівномірного, що не сліпучого освітлення – найкращий вихід для створення комфортної обстановки, що допомагає розслабитися і повноцінно відпочити.

При використанні прийому прихованого освітлення світильники ховаються за який-небудь архітектурною деталлю: карнизом, колоною, капітеллю, підвісною частиною стелі або виступаючим рельєфом стіни. Сам джерело світла невидимий для очей, і тільки світіння дає уявлення про його характеристики. Такі підсвічування бувають рівномірними і точковими. При точковому освітленні кожна світлова пляма має чіткі межі. При рівномірному освітленні всі потоки світла зливаються в єдину пляму. Розміри світлової плями залежать від потужності і форми світильників.

Якщо підсвітити стеля по периметру кімнати лампами денного світла, захованими в карниз або за виступ стіни, можна домогтися ефекту ширяючого стелі. Виникає відчуття відриву стелі від стін, проникнення повітря і природного світла, що призводить до зорового збільшення висоти стін кімнати. Колір ламп повинен бути в цьому випадку нейтрального або холодного відтінку.

Гра тіней

Цікаві дизайнерські рішення можна втілити також за рахунок «гри тіней». За допомогою спрямованих світильників і різних елементів декору, особливо відрізняються вигадливою формою (наприклад букета сухоцвітів або декоративною корчі) можна наповнити кімнату оригінальними і навіть фантастичними тінями що створюють особливий колорит і оригінальність.

Рекомендується також використовувати сучасні світлові пристрої з регульованою інтенсивністю освітлення. Так як комфортний рівень світла в різний час доби неоднаковий. Добре мати можливість змінювати його в сутінках і вночі.

При покупці стельових світильників звертайте увагу на розподіл світлових потоків. Уникати потрібно прямих променів, а перевагу віддавати розсіяному і відбитого світла, при цьому не особливо важливо за рахунок чого це досягається – напрямом основного потоку на стелю або ж оптичними властивостями плафонів.

Зміна простору

Розширити простір кімнати можна також за допомогою вбудованого світла. Тільки тепер світловий потік потрібно направити рівномірно вниз по стіні: освітлені поверхні стін як би розсунуться в сторони. І в цьому випадку бажано використовувати лампи з нейтральним або холодним спектром.

Якщо ж нам потрібно подовжити приміщення, то виділяти світлом і кольором необхідно тільки одну стіну, знову ж використовуючи холодний спектр. Взагалі потрібно завжди пам’ятати, що теплі кольори наближають, а холодні – візуально видаляють предмети. Тому домогтися зворотного ефекту – зменшення відстані – можливо, вводячи теплу кольорову гаму і інтенсивну підсвічування видаленої стіни.

Цікавий прийом світиться стелі. В цьому випадку світло виходить з захованих за скляними вітражами люмінесцентних або галогенних ламп. Така конструкція стелі дозволяє створити відчуття верхнього природного світла, а також візуально збільшити висоту приміщення, зняти тягар низьких перекриттів. Особливо це актуально для темних (без вікон) тісних приміщень прихожих, ванних кімнат і кухонь. Залежно від того, які форми надати членениям такого стелі і яке скло застосувати (кольорове, рифлене, молочне або прозоре), вийдуть різні варіанти оформлення. Можна імітувати форму світлового ліхтаря, поклавши під нахилом поверхні стекол, можна вставити кольорові скла в хромові або позолочені напрямні, що додасть інтер’єру класичний або сучасний відтінок, можна вирішити світиться стелю в стилі «хай-тек».

Підсвічування

Ще одним варіантом використання світла є підсвічування ніш, робочих поверхонь кухні, ємностей для зберігання, гардеробів і всіляких шаф. В останньому випадку використовуються напівпрозорі скляні двері. Підсвічування вбудовується всередину такої шафи збоку або зверху, а іноді і знизу. І звичайний гардероб або шафа стає одночасно і своєрідним світильником, що висвітлює спальну кімнату або кухню. Це дуже ефектний прийом, що дозволяє до того ж по-новому подивитися на звичні речі і навколишній простір.

Підсвічування в нішах використовуються в архітектурній практиці досить часто і відносяться до зонального висвітлення. Воно може бути як парадним, так і інтимним, залежно від того, що поставлено в нішу і в якій кімнаті вона розташована.

Часто приховане підсвічування використовується для виділення окремих предметів інтер’єру: картин, скульптур, ваз, книжкових полиць і т. П. Фокусуючи увагу на конкретних предметах, приховане світло допомагає приглушити фон, згладити форму і колір деталей інтер’єру, зосередити погляд на головному.
При установці прихованого світла освітлювати можна тільки добре оброблену поверхню без тріщин і інших вад, так як таке освітлення вмить підкреслить всі дефекти.

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.