Віконна броня: решітки, ставні, рольставні

Віконна броня решітки, ставні, рольставні   Для безпеки вікна оснащують гратами, віконницями, ролетами. Багато хто вважає, що ці елементи при всій своїй корисності можуть зіпсувати зовнішній вигляд будинку, однак сьогодні виробники вміло поєднують функціональність з естетикою, що дозволяє вписати захисні конструкції в будь-який архітектурний вигляд будинку. Розглянемо докладніше всі існуючі види віконної «броні».

 

Грати

Традиційною захисною конструкцією для вікон є решітки. Самий економічний варіант – зварні решітки з металопрокату. Певний набір деталей для них виготовляють в основному з прутка діаметром 10-18 мм, а потім зварюють їх за допомогою ручної зварки, створюючи візерунок. При цьому комбінуючи прокат різного перерізу і застосовуючи кручені, гнуті за шаблоном, а також невеликі ковані елементи, можна створити досить складний ажурний малюнок. Щоб решітки були надійними, слід залишати відстані між прутами не більше 18 см і використовувати пруток діаметром не менше 16 мм або квадрат перетином від 14 × 14 мм. 

Штамповані елементи для решіток можуть робити і за допомогою гідравлічного преса. Відрізнити такі вироби від викуваних майстром непросто: деталі мають складну форму, а на поверхні металу з високим ступенем достовірності імітовані сліди ручної обробки. Але, незважаючи на порівняльну економічність і швидкість збірки (решітку збирають з вже готових елементів, привезених зі складу), все ж дана продукція не претендує на високохудожні та індивідуальність стилю. 

Ексклюзивні решітки виготовляють за допомогою художнього кування. Вони стануть не тільки надійним захистом, але й елементом, який підкреслить архітектурну своєрідність будинку, його стиль. Звичайно, така художня робота вимагає вкладення коштів, але вона дозволяє створити практично будь-який орнамент, до найскладнішого рослинного, зооморфного або абстрактного. До того ж справжні ковані вироби перевершують штампування по надійності: при так званої вільної куванні відбувається науглерожіваніе (насичення вуглецем поверхневого шару) металу, а його структура стає дрібнозернистою, що надає гратам особливу міцність. 

Щоб ексклюзивний виріб прослужило довгі роки, забезпечте йому антикорозійний захист. Решітку слід покрити алкідними емалями. Емалі російського виробництва будуть діяти один-два роки, імпортного, наприклад, Sadolin (Данія), Tikkurila (Фінляндія), Hammerit (Великобританія) – до чотирьох-п’яти років. Більш довготривалий захист забезпечить патинування – обробка решітки спеціальним складом, який може бути виконаний в мідному, зеленому, бронзовому, рожевому кольорах. При дотриманні технології воно здатне охороняти метал від корозії протягом 10 років. Найдовговічніший, але і дорогий варіант – порошкове забарвлення, гарантія на неї становить до 20 років. 

Грати крім усього іншого можуть різнитися і способом кріплення. Вони можуть бути стаціонарні (відкриваються), орні (з однією або двома стулками), розсувні (представляють собою металеву решітку, що складається з подвійних вертикальних рядів «П» – образного профілю, з’єднаних рухомими пантографами в єдине полотно) і знімні (кріпляться до отвору на болтах, що загвинчуються). 

Перш ніж вибрати, яке саме кріплення буде зручним і надійним для ваших вікон, слід порадитися з фахівцем, тому що в цій справі є деякі обмежувальні нюанси. Так, наприклад, прагнення максимально захистити вікна першого поверху призводить до того, що на них встановлюють стаціонарні грати. Проте слід врахувати, що цим порушуються правила пожежної безпеки, так як стаціонарні грати блокують всі резервні шляхи евакуації з будинку або квартири. Тому, щоб дотримати норми, одну з грат необхідно зробити орні з внутрішнім навісним або врізним замком (що дозволено для приміщень з одними вхідними дверима). Чому в цьому випадку вибрати орні, а не розсувну решітку, пояснюється просто: остання не володіє такою жорсткість, і це знижує її захисні функції, що для вікон першого поверху неприйнятно. 

 

Віконниці 

Віконниці, мабуть, сама древня захисна віконна конструкція. Коли скла ще не ставили, а слюда була доступна лише обраним і багатим, віконниці надійно захищали будинки від вітру і палючого сонця, а в Сибіру служили ще й додатковою теплоізоляцією. Звичайно ж, класичними вважаються саме дерев’яні розпашні віконниці. До цих пір їх використовують і в якості декоративного елемента, який може дивно перетворити екстер’єр будинку, і в якості додаткового захисту. 

Дерев’яні віконниці можуть бути щитовими (набраними з дощок), фільончастими (що складаються з рами і вставок) і Ламельні (зробленими з ламелей – дерев’яних пластинок, повернених під кутом, як в жалюзі). При цьому щитові ставні з твердолистяних порід, посилені металевими смугами і куточками, а також забезпечені ригельним замком або системою засувок, надійно захищають будинок від злому. 

За індивідуальним замовленням вам вироблять унікальні різьблені віконниці, які додадуть завершеність заміському будинку в російській стилі. Такі віконниці можуть бути виготовлені з осики, вільхи, липи. У виробництві інших видів в основному використовують сосну і дуб. Звичайно, дерев’яні віконниці повинні бути покриті захисними просоченнями, тоді вони прослужать довгий час. 

Досить популярний варіант – розпашні металеві віконниці. 

За зовнішнім виглядом вони можуть Ламельні і глухими. Конструктивно вони складаються з несучої рами з куточка або труби прямокутного перерізу, до яких приварюється лиштва, і стулок. Глухі, звичайно, не блищать естетикою, але зате відрізняються високою надійністю. Вони стануть ідеальним варіантом для заміських будинків, які на зиму «консервуються». Після зими ці віконниці легко знімаються і дозволяють насолоджуватися архітектурою свого улюбленого заміського житла. Ламельні – більш елегантний варіант, при тому що вони також володіють достатньою взломоустойчивості. Їх виготовляють із пластин шириною 30-50 мм і товщиною 2 мм, що представляють собою смугу або гнутий профіль Z-подібної форми. Ламелі приварюють до рами точковим зварюванням (кожну з них кріплять в чотирьох або шести точках) або вставляють в пази, прорізані лазером в одній зі стінок профілю. 

Останній варіант забезпечує підвищену взломостойкость віконниць. Замикають ставні або на верхню і нижню засувки, або на спеціальний замок, що нагадує сейфовий. Дуже корисна опція – фіксатор відкритого положення, що не дає поривам вітру зачинити стулки. Віконниці можна виготовити найрізноманітнішої форми та конфігурації: арочні, круглі, трикутні, одно-, двох-, трьох-і четиристворчаті. 

Для тих, хто не любить ставити грати на вікна, навіть ажурні, аргументуючи це тим, що вони викликають асоціації з кліткою, підійде варіант із залізними гратчастими віконницями. Фактично це розсувні решітки, які також можуть бути кованими з гарним орнаментом або навіть рослинним малюнком. 

 

Рольставні

Рольставні – один з найбільш прогресивних варіантів захисту вікон. Рольставні надають собою гнучке захисне полотно з металевих ламелей, яке скручується в захисний короб, розташований зверху, а при необхідності розгортається, ковзаючи по металевих напрямних, і блокує повністю віконний отвір. При цьому ламельное полотно фіксується нижнім фіксуючим запором або завдяки конструкції валу і короби. 

Їх встановлюють вертикально, але можна монтувати і на мансардні вікна, якщо кут нахилу даху щодо вертикалі становить не більше 40 °. 

Монтаж рольставней можна здійснювати трьома способами. Внакладку – з вбудовуванням короба в проріз і з вбудовуванням короба в стіну. Перший з них є найпоширенішим, бо його легко здійснити в будинках, де вже закінчені фасадні роботи. Однак короб навряд чи додасть вікнам краси. Крім того, взломостойкость накладної конструкції досить умовна, оскільки напрямні можна відірвати від стіни за допомогою найпростішого інструменту. 

Другий спосіб дозволяє частково або повністю втопити короб в отворі і зробити його менш помітним, а також зміцнити напрямні на укосах, забезпечивши тим самим велику взломостойкость конструкції. Однак короб при цьому закриває верхню частину вікна, забираючи частину корисної площі, і хоча зовні його іноді вдається декорувати під стіну, зсередини він все одно буде видно, якщо тільки не йде моноблоком разом з вікном. Такі системи, звані захисними вікнами, можуть бути встановлені лише на етапі заміни вікон. Вони являють собою пластикове вікно, зістикувати за допомогою з’єднувального профілю з розташованим над нею утепленим коробом (теж з ПВХ). При цьому способі монтажу короб легко замаскувати під стіну як зовні, так і зсередини. Для міських квартир такі вікна із захистом, мабуть, підходять найкраще. 

А для заміського будівництва ідеальний варіант – третій спосіб монтажу, при якому в стіні над отвором влаштовується ніша для короба. 

Надійність рольставнів залежить і від матеріалу самих ламелей. Вони можуть бути алюмінієвими або сталевими. Полотна із сталевих ламелей міцніше на розрив, але вони важчі алюмінієвих і вимагають встановлення більш потужного електроприводу або компенсаційного пружинного механізму. Для захисту від атмосферних явищ, корозії пластини покриваються спеціальними фарбами, що витримують багаторічну експлуатацію на відкритому повітрі. Колірна гамма фарб досить широка, що дозволяє віконниці органічно вписувати в будь-який архітектурний стиль. 

Одна з найбільш вдалих модифікацій рольставнів – ролетні решітки. На відміну від щільного світлонепроникного полотна рольставнів, ролетні решітки пропускають світло і свіже повітря, що часто робить їх універсальним рішенням. 

Рольставні можуть бути забезпечені електроприводами, які дозволять керувати ними за допомогою пульта. 

 

Маркізи

Сфера захисту цих елементи – сонячні промені і опади. Найчастіше маркізи є навіси або тенти, які використовують для захисту веранд, балконів і і відкритих майданчиків перед будинком. Вони забезпечують комфортну тінь, не дають стіні будинку загострюватися, а сонцю потрапляти через вікна. 

Конструкція маркіз складається з відкидного механізму, що працює від електроприводу, і безпосередньо тканинного навісу, що у згорнутому положенні ховається під верхню накладку. Найчастіше для жорстких деталей використовують алюмінієві сплави. Вони досить легкі і разом з тим стійкі до різних погодних умов. Метал проходить через анодування, яке здійснюється електролітичним способом. При цьому за рахунок окислення на поверхні металу утворюється зносостійкий протикорозійний оксидний шар. 

А саме полотно маркіза може бути виготовлене з дралона (акрилової тканини). Він відрізняється хорошою стійкістю до всіх негативних природних факторів. 

Так само як і рольставні, маркізи можуть управлятися вручну або електроприводом (за допомогою кнопки-перемикача або пульта дистанційного управління). 

Також за бажанням на них можна встановити вбудовані інтелектуальні датчики, які контролюватимуть безпечну роботу навісу залежно від погоди і часу доби. При цьому система може бути налаштована так, щоб, наприклад, вранці маркіза самостійно розкладалася, а ввечері або при поганій погоді – навіс збирався в кожух гільзи або касети. 

Передбачити наявність захисних пристроїв для будинку слід ще на етапі проектування. А при будівництві будинку врахувати деякі нюанси. Наприклад, змонтувати віконні блоки краще посередині прорізу або змістити їх у бік приміщення. Це в подальшому дозволить без проблем встановити захисну конструкцію. До речі, зробити це бажано до початку зовнішньої обробки будинку – це допоможе уникнути ряду проблем.

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.