Види цементу

реклама

Види цементуЦемент — штучне неорганічне в’язка речовина, є одним з ключових будівельних матеріалів. Найчастіше цемент використовують для приготування будівельних розчинів і бетонів.

 

Види цементу

Водонепроникний розширюється цемент — це швидкотвердіюче гідравлічне в’язка речовина. Отримують цемент шляхом змішування і ретельного помелу глиноземистого цементу (70%), гіпсу (20%) і високоосновного гідроалюмінати кальцію (10%). 

Відмінні характеристики цементу: швидка схвативаемость. Процес починається з 4-ї хвилини після змішування з водою, закінчується на 10-й хвилині. Через добу після початку тверднення виріб на основі ВРЦ має бути абсолютно водонепроникним при тиску до 6 атм. Граничну міцність при стисненні (не менше 300 кгс/см2 (30 МПа)) виріб набуває після закінчення трьох діб. Через 28 діб показник не менше 500 кгс/см2 (50 МПа). 

Водонепроникний розширює цемент застосовують при відновленні зруйнованих бетонних і залізобетонних конструкцій, при створенні водонепроникних швів, для гідроізоляції тунелів, стовбурів шахт. 

Білий цемент — різновид звичайного портландцементу. Отримують матеріал тонким помелом білого портландцементного клінкеру з гіпсом. Важливо, щоб сировина для білого цементу мало низький вміст домішок заліза, щоб зберегти білизну. 

За ступеня білизни білий портландцемент ділять на три сорти. Коефіцієнт відображення 1-го сорту — 80%, 2-го сорту — 75%, 3-го сорту — 68%. Найвищою білизною відрізняється датський портландцемент з коефіцієнтом відображення — 87%. 

Білий портландцемент буває 400-й і 500-й марок. 

Існує білий портландцемент з добавками, в якому міститься до 20% мінеральних добавок. У звичайному білому портландцементі зміст пластифікуючих та гидрофобизирующих добавок не більше 0,5%. 

Час схоплювання білого портландцементу таке ж, як у звичайного портландцементу. 

Кольорові цементи отримують на базі білих, додаючи спеціальні фарбувальні добавки: охра, окис хрому, кобальту, цинку, мита марганцева руда, залізний сурик, ультрамарин і ін Додавання в цемент барвників знижує міцність матеріалу. 

Білий і кольоровий цемент дорожче звичайного портландцементу через більш довгого ланцюжка виробництва і застосовують в основному в декоративних цілях. 

Швидкотвердіючий цемент відрізняється від обичногоцемента більш високими темпами наростання міцності в початкові строки твердіння. Через добу межа міцності виробів на основі швидкотверднучого портландцементу на 17-23% вище міцності виробів із звичайного портландцементу. Через 3 доби твердіння показник дорівнює 250 кгс/см2 (25 МПа). 

Швидкотвердіючий цемент використовують для конструкцій зі збірного залізобетону, при виготовленні цементних і бетонних розчинів, в кладок роботах. Проводять марок M400 Д20Б і М500 Д20Б. 

Гідрофобний цемент відрізняється від звичайного цементатем, що при його виробництві додається одна операція — введення Гідрофобіза добавки асидолу в процесі подрібнення клінкеру. Добавка складається з: асідолмилонафт (0,1% маси цементу), милонафта (0,2 — 0,25%), олеїнової кислоти (0,1%), окисленого петролатуму (0,15 — 0,3%). 

Гідрофобний портландцемент відрізняється високою щільністю і застосовується у гідротехнічному будівництві. Випускається марок 300 і 400. 

Відрізняє гідрофобний цемент його здатність не комковаться при транспортуванні і зберіганні. Матеріал довгий час зберігає робочі характеристики. 

Глиноземистий цемент отримують в результаті помелу заздалегідь обпаленої до спікання або плавлення сировинної суміші з глинозему і вапняків. Процес виробництва такого цементу більш витратний, тому вартість продажу його в 3-4 рази дорожче звичайного портландцементу. 

Вироби на основі глиноземистого цементу через добу твердіння показують велику механічну міцність (50% -90%). Висока водонепроникність і швидкість набору міцності глиноземистого цементу робить його цінним матеріалом для військового і транспортного будівництва. Глиноземистий цемент випускаю марок 300, 400 і 500. 

Глиноземистий цемент використовують для виготовлення швидкотвердіючі будівельних і жаростійких розчинів і бетонів. Споживачами матеріалу є підприємства оборонного значення, чорної і кольорової металургії, паливно-енергетичного комплексу. 

Гіпсогліноземістий цемент отримують шляхом помелу суміші високоглиноземисті шлаку і двухводний сірчанокислого кальцію. Цемент містить до 30% гіпсу. 

Розчини та бетони на основі Гіпсогліноземістий цементу відрізняються високою водонепроникністю, характеризуються часом початку схоплювання — не раніше 10 хвилин і часом кінця схоплювання — не пізніше 4 годин. 

Цемент призначений для виготовлення розширюються, безусадочних, водонепроникних бетонів і розчинів, що застосовуються при замонолічування стиків конструкцій і закладенні раковин в бетоні, для гідроізоляції стиків збірного оброблення тунелів при водопритоками через шви, для зачеканки розтрубів стикових з’єднань труб, при будівництві перемичок в ємностях для зберігання палива та інших аналогічних цілей. 

Магнезійний цемент отримують шляхом спільного помелу клінкеру з високим вмістом оксиду магнію (до 8-9%). Якщо до складу додати 30-50% меленого доменного шлаку, то вийде шлаковий магнезіальний портландцемент. 

Випускають магнезіальний і магнезіальний шлаковий портландцемент марок 200, 250, 300 і 400. Вимоги до таких цементам пред’являють як до звичайного портландцементу. Єдина відмінність у проведенні випробувань на рівномірність зміни об’єму при твердінні за допомогою автоклавної обробки при 21 атм. 

Цемент характеризується більш повільним твердненням і низькою міцністю на вигин. Застосовують для приготування будівельних сумішей, цементних та бетонних розчинів, у виробництві залізобетонних і бетонних конструкцій, будівельних блоків і конструкційних елементів будівель. 

Напрягающий цемент отримують в результаті помелу клінкеру з портландцементу, гіпсу та глиноземистого цементу. До складу напрягающий цементу НЦ входять портландцемент (65% -75%), глиноземистий цемент (13-20%) і гіпс (6-10%). 

Початок схоплювання напрягающих цементів НЦ настає через 30 хвилин з моменту змішування з водою і закінчується не пізніше, 4 годин. 

Застосування напрягающих цементів для виробництва бетону дає останньому здатність чинити тиск на перешкоди, що обмежують його розширення. Це зусилля бетону можна назвати властивістю самонапруження. Також застосування НЦ сприяє хорошій гідроізоляції залізобетонних конструкцій, підвищує їх тріщиностійкість, збільшує стійкість до впливу агресивного навколишнього середовища. 

реклама

Для отримання напрягаючого цементу НЦ високої якості, що забезпечує гідроізоляцію, є суворе слідування технологіям і підтримання сталості хіміко-мінералогічного складу вихідних сировинних компонентів. Гідроцементи НЦ поділяються на безусадочние цементи НЦ-10, цементи з малою енергією самонапруження НЦ-20, цементи з середньою енергією самонапруження НЦ-40 і цементи з високою енергією самонапруження НЦ-60. 

Пластифікований цемент отримують шляхом помелу цементного клінкеру, гіпсу та пластифицирующей поверхнево-активної добавки, яка забезпечує розчинів і бетонів на цих цементах підвищену рухливість, легкоукладальність і морозостійкість. 

Добавка може застосовуватися в сухому або рідкому вигляді в обсязі не більше 0,3% від маси цементу в перерахунку на суху речовину. 

Виготовлені на пластифікований цементі бетони характеризуються підвищеною міцністю, більш високу водонепроникність і підвищеною опірністю корозійних впливів в порівнянні з бетоном на звичайному портландцементі. 

Портландцемент — різновид виду гідравлічного в’яжучого речовини, в складі якого є силікати кальцію (70% -80%). Отримують шляхом помелу клінкеру з додаванням гіпсу (1,5% — 3,5% від маси цементу) для регулювання термінів схоплювання. 

Матеріал не володіє достатніми експлуатаційними властивостями для застосування його в особливих умовах, наприклад, для тампонажних роботах при будівництві гребель або при бурінні свердловин. Для цього створені спеціальні види цементів. Вони мають особливий хімічний і мінералогічний склад, що отримується в результаті додавання спеціальних сировинних матеріалів і добавок-модифікаторів. 

Портландцемент з помірною екзотермії (тепловиділенням) отримують шляхом помелу клінкеру, який містить не більше 50% трехкальциевого силікату і не більше 8% трехкальциевого алюмінату. Цемент з помірною екзотермії характеризується підвищеною сульфатостойкостью через вміст у складі трехкальциевого алюмінату. 

Властивості речовин збільшуватися в об’ємі при нагріванні і стискатися при охолодженні може вплинути на виникнення тріщин. Використання портландцементу з помірною екзотермії дозволяє виробу на його основі перешкоджати розвитку наслідків впливу агресивного середовища. 

Портландцемент з помірною екзотермії застосовують у будівництві масивних бетонних конструкцій, які піддаються частому попеременному замерзання відтавання в прісній або слабо мінералізованої воді. Випускають найчастіше марок 300 і 400. 

Пуцолановий цемент — гідравлічна в’язка речовина, що отримується шляхом сумісного помелу цементного клінкеру і активної мінеральної добавкою (20% — 35%). Для регулювання термінів твердіння цементу додають гіпс (1,5% — 3,5%). 

Пуцолановий цемент відрізняється від звичайного портландцементу підвищеної корозійної стійкістю (особливо в м’яких і сульфатних водах), меншою швидкістю твердіння і зниженою морозостійкістю. 

Такий вид цементу можна отримувати не тільки на заводах, а й на будівництвах, у спеціальних сушильно-помольних установках. У них активна мінеральна добавка висушується, потім розмелюють і змішується з цементом або здійснюється спільний помел клінкеру з попередньо висушеної добавкою. Установка помольного обладнання безпосередньо на будівельному об’єкті може бути вигідна тільки при масштабних роботах. 

Пуцолановий цемент застосовують в основному для виробництва бетонів та залізобетонних конструкцій, що використовуються в підводних і підземних спорудах. Також застосовують при будівництві конструкцій, що знаходяться в умовах підвищеної вологості. 

Розширюющийся цемент — гідравлічна в’язка, здатне при твердінні збільшуватися в об’ємі в межах 0,2% -2%. Збільшення об’єму відбувається через зростання кристалів гідросульфоалюмінатов кальцію, що утворюється в початкові строки твердіння. Основне розширення цементу відбувається протягом перших семи діб і найкраще досягається у вологих умовах. 

Отримують шляхом спільного помелу клінкеру і добавок залежно від виду розширюється цементу. 

Основними видами розширюються цементов є: розширюється портландцемент, напружний цемент, водонепроникний розширюється цемент, гипсо глиноземистий що розширюється портландцемент, гіпсошлакогліноземістий цемент. 

Розширюється цемент не відчуває усадки при твердінні. Попереджає такі негативні впливи, як тріщини в місцях з’єднання бетонних і залізобетонних конструкцій. Розширюється цемент характеризується високою вартістю, а вироби на його основі мають низьку морозостійкість. 

Висока водонепроникність цементів дозволяє їх використовувати для будівництва і гідроізоляції гідротехнічних споруд, напірних труб із залізобетону, при закладенні стиків будівельних конструкцій, у будівництві підводних і підземних споруд, в будівництві басейнів. 

Сульфатостойкий цемент отримують в результаті помелу клінкеру, у складі якого трехкальциевого алюмінату не більше 5% і трехкальциевого силікату не більше 50%. Умова необхідно для запобігання розвитку сульфатної корозії, що виникає в результаті взаємодії сульфатів, що знаходяться в навколишньому середовищі, з трьохкальцієвим гідроалюмінатом цементного каменю. 

Сульфатостойкий цемент застосовують для виготовлення бетонних і залізобетонних конструкцій зовнішніх зон гідротехнічних споруд, що знаходяться в умовах сульфатної агресії, при одночасному систематичному попеременном зволоженні — висиханні або замороження — відтаванні. Сульфатостойкость досягається за рахунок зменшення в клінкері змісту С3А (максимум 8%). Зміст добавок вулканічного походження повинно бути в межах 25% — 40%, добавок осадового походження в межах 20% — 30%.

Сульфатостійкий портландцемент частіше випускають двох марок: 300 і 400. 

Тампонажний цемент отримують в результаті спільного помелу клінкеру і гіпсу. Застосовують для тампонування нафтових і газових свердловин з метою їх ізоляції від грунтових вод. 

Основні вимоги до тампонажним портландцемент полягають в здатності матеріалу надати розчину достатньої рухливості, і певні терміни схоплювання: початок схоплювання не повинно настати раніше закінчення тампонування. 

Розчин на об’єктах накачують в свердловини насосами, і для отримання рухомого розчину, цемент зачиняють з великою кількістю води (50% від ваги цементу) без добавки піску. Ключовим впливає чинником при твердінні є температура в свердловині. При збільшенні температури процеси твердіння розчину прискорюються, його механічна міцність підвищується, а час початку схоплювання скорочується. Температура твердіння вище 120 ° С знижує міцність розчину і різко скорочує терміни схоплювання. Для уповільнення зчеплення тампонажних цементів застосовують різні добавки, що уповільнюють дію гіпсу: казеїн, борну кислоту, солі лігносульфонових кислот. 

Шлаковий цемент — гідравлічна в’язка, одержуване спільним помелом портландцементного клінкеру, гіпсу і висушеного доменного шлаку. Розрізняють нормальний, сульфатостійкий і швидкотверднучий шлакопортландцемент. 

У складі шлакового цементу кількість доменного шлаку повинно становити 21% — 60%. Заміна до 10% гранульованого шлаку трепелом покращує технічні властивості цементу. Кількість вводиться гіпсу до складу шлакопортландцементу визначається експериментально. 

Шлаковий цемент відрізняється високою міцністю на вигин і на розтягування. 

Шлакопортландцемент застосовують для виготовлення масивних конструкцій з бетону, що працюють у вологих умовах або в гарячих цехах. Вироби на основі шлакопортландцементу характеризуються високою морозостійкістю, воздухостойкость і корозійну стійкість. Шлакопортландцемент широко застосуються в будівництві гідроелектростанцій, цехів підприємств чорної металургії та важкої індустрії. 

Шлакопортландцемент не застосовують під монолітному будівництві або інших роботах з бетонування при низьких температурах, тому що його тверднення супроводжується більш низькими показниками тепловиділення в порівнянні із звичайним цементом. 

Шлакопортландцемент виробляють марок 300, 400 і 500.

реклама

Читайте также:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *