Українці не будуть платити 1% пенсійного збору з купівлі квартири

покупка квартиры

Скасування пенсійного збору з купівлі квартири. Як тепер будуть проходити угоди.

Українці більше не будуть платити 1% пенсійного збору при купівлі квартири. Йдеться про тих, хто купує житло вперше і тих, хто стоїть в черзі на отримання квартири від держави. Відповідну постанову було прийнято на засіданні уряду 23 вересня.

Відтепер нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу буде проводитися без підтверджує довідки про сплату пенсійного збору, якщо покупець підтвердить, що він не вступав до цього часу в право власності на житло, і зокрема:

  • не купував раніше квартиру (в тому числі,  чоловік або дружина);
  • не приватизовував;
  • не приймав в дар;
  • не успадкував.

Ще від покупця потрібно виписка з Держреєстру речових прав на нерухоме майно про відсутність зареєстрованих на ньому прав власності на житло, а також довідка з місця проживання.

А в разі, якщо людина стоїть в черзі на отримання житла – довідка про те, що він стоїть на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Як справи йдуть зараз

Сьогодні, без сплати покупцем 1% від вартості будинку або квартири в Пенсійний фонд, нотаріус просто не запевнить договір купівлі-продажу.

Одночасно з цим в законі “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” та Порядку №1740 прописано, що всі громадяни повинні сплатити пенсійний збір за винятком тих, хто здійснює операції з купівлі житла вперше.

Таким чином, виходило так, що збір потрібно було платити апріорі всім, але деякі потім могли витребувати його назад в судовому порядку.

“У зв’язку з відсутністю реєстрів, а також будь-яких механізмів (способів) перевірити, чи дійсно купується перша житлова нерухомість, збір доводиться платити кожному покупцеві квартири або будинку. Сьогодні покупець житла в будь-якому випадку повинен сплатити зазначений збір, щоб нотаріус зміг запевнити відповідну угоду” , – зазначив адвокат, CEO DreamDim і UrbanData Юрій Брикайло.

Навіть незважаючи на те, що судова практика в цьому питанні на боці покупця (наприклад, можна взяти справи №813 / 1126/17 і №819 / 33/17 Верховного суду), на ділі зв’язуватися з нашими судами хотілося далеко не всім, і багато просто “дарували” державі цей 1%. Або ж зовсім не знали, що вони можуть вимагати його назад.

До того ж суди займають досить багато часу, а якщо звертатися до адвокатів, то потрібно буде оплатити їхню роботу, і при цьому немає 100% гарантії, що ці витрати будуть компенсовані.

“Чи не стикалася на практиці, щоб покупець оскаржував свій платіж до Пенсійного фонду, як неправомірний, хоча судова практика показує, що прецеденти є. Зазвичай цей збір без особливих заперечень оплачується покупцями нерухомості, так як на тлі 7,5% податків продавця, це може здатися не такою вже великою сумою “, – зауважила незалежний експерт ринку нерухомості Ірина Луханіна.

Звичайно, якщо пенсійний збір скасують, податковий тиск на покупця хоч і зменшиться, але в той же час, можливо, дозволить продавцям сподіватися на “компенсацію” якоїсь частини їх податку покупцем.

Як повернути раніше сплачений збір

До нинішнього моменту тільки після придбання житла вперше власник (покупець) мав повне право повернути безпідставно сплачені до державного бюджету кошти.

Для повернення збору необхідний договір купівлі-продажу нерухомості, документи, які підтверджують реєстрацію права власності та платіжне доручення про сплату збору.

Після цього необхідно звернутися до відповідного територіального органу (управління) Пенсійного фонду із заявою про формування та надання до Держказначейства оригіналу подання на повернення коштів.

Як правило, після цього люди отримують відмову, попереджають юристи, оскільки Пенсійний фонд не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухомість, а тому позбавлений можливості встановити факт придбання житла конкретною особою вперше.

“Відмова необхідно оскаржити в судовому порядку. Після набрання рішенням законної сили відповідного територіального органу (управління) Пенсійного фонду робить подання до Держказначейства, до якого приєднується копія рішення суду, оригінал квитанції і заяву встановленого зразка, в якій зазначаються реквізити для повернення коштів”, – зазначив Юрій Брикайло.

Крім зазначених податків і зборів, сторони сплачують також послуги нотаріуса, які зазвичай складаються з фіксованої суми за посвідчення договору та плати в розмірі 1% від вартості нерухомості (в даний час вже відсутнє положення саме про 1%, але нотаріуси, як правило, беруть саме такий розмір оплати).

Як проходять угоди

На сьогоднішній день 90% угод проводяться за реальною ринковою вартістю. Але відбувається це не через високу свідомість сторін угоди, а тому, що єдина база даних звітів про оцінку не дозволить зареєструвати звіт із заниженою оцінкою, кажуть експерти.

“Крім наповнення бюджету у вигляді сплачених податків з продажу, реальна вартість є гарантом безпеки угоди, так як в разі подвійної реституції, сторони повернуться до попереднього стану: продавцеві – квартира, покупцеві – гроші за договором”, – говорить Ірина Луханіна.

Разом з тим, скасування оплати відрахування до Пенсійного фонду навряд чи істотно вплине на ціноутворення, скоріше – на торг і отримання дисконту в окремих випадках.

Можуть бути зловживання

Скасування сплати пенсійного збору при першій покупці квартири може привести і до зловживань, вважають юристи.

“Державні реєстри, на жаль, не містять повної інформації про все майно, і особа, знаючи, що даних про її майно в реєстрах немає, напише заяву, що це є її першим придбанням”, – говорить Юрій Брикайло.

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.